Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Saç Köklerini Canlandırıp, Saçların eski gücünü elde etmesi için Yiyecek ve İçecek Önerileri.


En fazla kadınların kafa yorduğu ancak esasen hem kadınları hem de erkekleri psikolojik olarak etkileyen bir sorundur, saç dökülmesi. Aslında saç dökülmesi belirli bir seviyeye kadar normaldir. Saçlar dökülür ve daha fazla güçlenir. Ancak bazı dökülmeler doğal dengesinden fazlası ile uzak bir sayı içeriyor iken aynı zamanda yalnızca dönemsel olarak değil sürekli kendini gösteriyor. Bu durumda nihayetinde insanların ciddi sorunlar yaşamasına, saç ektirme yollarını aramalarına kadar gidiyor.

Saç dökülmesi sebepleri kişinin ailesinden miras kalan gen çeşitliliğine, kişinin yaşına, metabolizmasına ve tükettiği besinlere göre çeşitlilik göstermektedir. Saç dökülmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ailevi Gen Havuzu Protein ve Demir eklikliği
 • Cerrahi Operasyonlar Kronik Hastalıklar
 • Doğum Kontrol Hapları
 • Doğum Sonrası Hapları
 • Alopesi areata Bağışıklık Sisteminin Çökmesi
 • Tiroid Rahatsızlıkları
 • Düzensiz Beslenme
 • Aşırı Stress Saç Kıran

Normal Dökülme Miktarı Ne Kadardır?


Yukarıda bahsetmiş olduğumuz normal sayılan saç dökülme düzeyi; günlük ortalama olarak 50 ile 100 saç teli arasında değişmektedir. Ancak bu doğal sınırın belirleyicisi ilgili kişinin; genetik yapısı, saç kalitesi, kaç deri sorunları ve moleküler değişimler şeklindeki belirli etkenler olarak gösterilebilir.

Saçlar en çok; stresli anlarda, ergenlik dönemlerinde, kadınlar için menopoz dönemlerinde, polikistik over neticesinde maksimum dökülme seviyesine ulaşır.

Saçlara Yeşil Yapraklı Sebze Kürü ile Hacim ve Parlaklık Katın


Saç dökülmesi ile alakalı olan sorunlar demir eksikliği baz alınarak tedavi edilmek istenir ise ve doğal yollardan dökülmelerin sonlandırılması hedeflenir ise ilgili kişilerin mutlaka yeşil yapraklı sebze tüketimine özen göstermeleri gerekir. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler olarak tanımladığımız bitkilerin yalnızca yapraklarını kullanmak koşulu ile çay şeklinde bir tüketimde söz konusu edilebilir. Demir eksikliği sebebi ile saç dökülmesi yaşadığınızı anlamanızın yolu ise; saçlarınızın inceldiğini ve güçsüzleştiğini gözetmek şeklinde anlayabilmeniz mümkün olur. Ve son olarak belirtelim ki bu tarzdaki sorunları yaşamaya en elverişli kimseler; gebe kadınlar ile ergen olmamış çocuklardır.

Meyve Tüketiminin Saç Dökülmesindeki Etkileri


Antioksidan ve c vitamini açısından da meyve tüketiminin gerçekleştirilmesi gerekir. Peki, bu durumun saç kökleri ile bağlantısı nedir, bir bakalım. Portakal, mandalina, greyfurt gibi özellikle kış meyveleri ve c vitamini açısından yüksek değerlere sahip meyvelerin vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı koruduğu gerekçesi ile saçların da zararları güneş ışınlarına maruz kalması, hava kirliliği sebebi ile oluşan olumsuz durumların yok edilmesi gibi etkenler dahilinde gerekli olan sağlığına kavuşturur.

Kuruyemiş Tüketimi Ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki


E vitamini, yağ asitleri aynı zamanda sülfür; saçların sağlıklı kalması, dökülmesinin normal seviyelere inmesi ve çok daha fazla sağlıklı görünmesi gibi durumları oluşturacak aracılardır. Bu aracılar da gayet tabi ki kuruyemiş içerisindeki besinler aralar tanımlanabilir ve bu sayede abartılmayacak şekilde kuruyemiş tüketimini gerçekleştiren birinin saç dökülmesinin, kuruyemiş tüketimi gerçekleştirmeyen birinin saç dökülmesine oranı oldukça büyük bir fark yaratır.

Saçlarınızın Dökülmemesi için Yoğurt Tüketin!


Yoğurt tüketimi ise; saçların kalsiyum almasını sağlar ve nihayetinde saçların uzaması daha da hızlanır ve canlı bir görüntü olur. Saçlarınız dökülüyor iken yoğurt tüketimine başlar iseniz biraz sabırlı olmanız ve sonucu görene dek tüketime devam etmeniz gerekir.

Yazıya Puan Ver:
/5,

  1. zeynep teymur doganay 23 Eylül 2017
   Saçlarım dökülmekten daha ziyade inceliyor gibi acba bir öneriniz varmı bunun için sanki her yıkamada daha da inceliyormuş gibi hissediyorum bioxin kullanıyorum bu arada
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.