Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Vücudumuzun farklı noktalarına bile etki eden mide ağrısının gerçek nedenlerini inceledik.


Mide asidini absorbe eden gıdalarla mide ağrılarının hafifletilmesi de mümkündür. Tost, ekmek, az yağlı pilav, muz, haşlanmış patates, derisiz haşlanmış tavuk gibi besinler de sindirim sistemini çok fazla zorlamadan, mide asidini dengeleyerek ağrıların da yatışmasını, daha fazla şiddetlenmemesini sağlamaya yardımcıdır. Mide ağrısına ne iyi gelir evde önlem alınması gerekir. Yemeklerin yavaş şekilde, çiğnenerek yenmesi de sindirim sistemine binen yükü hafifletecektir.

Mide Ağrılarının Sebepleri


Mide ağrıları uzun süren kabızlık sorunu nedeniyle de meydana gelebilir. Bu sebeple sindirim sistemini rahatlatan, çalışmasını hızlandıran lifli gıdalar tüketerek bağırsaklar boşaltılabilir. Kabızlığa buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kuru erik, kepek ekmeği, kayısı, incir gibi lif bakımından da zengin gıdaların tüketilmesi önerilir. Mide ağrısını ne geçirir diyenler için sebzelerin öneminden bahsetmeliyiz. Mide ağrılarının giderilmesi için doğru beslenme de önem taşımaktadır. Düzenli şekilde koyu yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler yemek de kabızlığa oldukça iyi gelmektedir.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?


Hazımsızlık çekenlere ise günde 3 öğün yerine 5 küçük öğün tüketmeleri, bu öğünlerde az yağlı gıdalar yenilmesini de öneriyor. İşlenmiş gıdalar, fast-food yiyecekler, konserve gıdalar, bol baharatlı yemeklerden uzak durulması da gereklidir. Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir diyenler için sebzelerin öneminden bahsetmeliyiz. Mide ağrısı sebze, meyvelerle kısa sürede iyileşmektedir. Fermente edilen süt ürünleri, kefir ve yoğurt da bol miktarda D vitamini, kalsiyum da sindirime yardımcı olarak probiyotikler içermektedir.

Sebzelerin Mide Ağrılarına Etkisi


Mide ağrısına sebep olan kronik mide iltihabı, ishal, kepek ekmeği, hastalıklara karşı da koruma sağlarken bu hastalıkların neden olduğu belirtileri de hafifletebilir. Mide ağrısı nasıl geçer diyenler için sebzelerle geçeceğini, doğru beslenerek midenin iyileşeceğini belirtmemiz gerekmektedir. Yüksek oranda lif, sağlıklı yağ olarak bilinen omega-3 içeren keten tohumu da mide ağrılarına, kabızlığa iyi gelir. Mideye iyi gelen bitkiler ağrıları da kısa sürede gidermektedir. Kabızlık sebebi ile oluşan mide ağrıları, şişliği de azaltabilir. Keten tohumu öğütülmüş şekilde yoğurtla karıştırılarak, salatalarda da tüketilebilir.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.