Kefir İçmek Zayıflatırmı?

Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefirin Besin Değeri Ne Kadar?


Sağlık uzmanları tarafından içilmesi sık sık önerilen kefir içiminin verdiği tat da son derece güzeldir. Düzenli şekilde içiminden kaynaklanan faydaları ile de evinizden eksik olmaması gereken bir içecektir. Düzenli şekilde içilen ev yağımı kefir bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kefirin yapılışı evde de mümkündür. İrlandalı bilim adamlarının kefir üzerine yaptığı araştırmalar immün sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. Belki de bu güne kadar adını duymayanlar olmamış da olabilir. Pek çok kişi kefirin ne olduğunu bilmeyerek tüketmektedir.

Kefirin Tarihçesi


Marketlerde de kefir satılmaktadır. Şifalı içecek olan kefir sağlık açısından da oldukça faydalı olup birçok mineral ve vitamin içermektedir. Kefir tanelerden oluşan bir süt içeceğidir. Kafkas kökenli olduğunu söylenmektedir. Kefirin faydaları ve yapılışı ise oldukça kolaydır. İlk defa Türkler tarafından yapılmıştır. Türkçe olarak kökeni keyf kelimesinden türemiştir. Keyif verir anlamında kullanılmıştır. Laktik asit, etil alkol fermantasyonlarının beraber gerçekleşmesi ile oluşan bir içecektir. Keçi, inek, koyun sütlerinden elde edilebilir.

Kefir Hakkında Bilinmeyenler


Yurtdışında birçok ülkede de üretimine başlanmış olup raflarda hızla yerini almaktadır. Tadı ayrana benzeyip daha keskin, ekşidir. Probiyotik içecek olarak tüketilmesi de kefiri daha eğlenceli hale getirmektedir. Sağlık açısından pek çok faydası olan şifalı içecek kefir sık sık tüketilmelidir. Özellikle çocuklara da belli yaştan sonra kefir içme alışkanlığı kazandırarak hastalıklardan korunma sağlanabilir. Kefirin faydaları ve kullanım şekli ise oldukça geniştir. Yüksek oranda kalsiyum içeren kefir dişlerin ve kemiklerin de yapısını korumaktadır. Aynı zamanda dişlerin de çürümesini engellemektedir. Rahatlatıcı etkiye de sahiptir.

Kefirin Vücuda Faydaları


İyi bir aminoasit kaynağı olarak kullanılabilir. Alerjik hastalıklara karşı da etkin koruma sağlamaktadır. Yüksek miktarda B vitamini de içermektedir. Sindirim sistemini rahatlatarak bağırsaklara fayda sağlamaktadır. Sindirim sisteminde oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Depresyonu, stresi de önleyici etkisi bulunur. Kefirin fiyatı ise sanılanın aksine uygundur. Kan basıncını düzenlemeye de son derece faydalıdır. Vücut sağlığımız için önemli olan fosfor minerallerini de içermektedir. İçerdiği fosfor sayesinde hücre gelişmesine de yardım ederek enerji vermektedir. Kolesterol oranını da düzenleyici etkisi bulunur. Vücutta çıkan egzama gibi yaraların iyileşmesine de fayda sağlamaktadır.

Bağışıklık Sisteminde Kefirin Etkileri


A, D vitaminlerinin de kaynağıdır. Kansızlığı önlemektedir. Kansızlığı önlemektedir. Probiyotik etkisi sebebiyle bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların büyümesi ve gelişmesini de engellemektedir. Göz sağlığını korur. Besleyici, dengeli bir gıdadır. Yaşlanma etkilerini geciktirerek genç kalmayı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Dikkat eksikliğini önleyerek odaklanma sorununu da azaltmaktadır. Kefir zayıflatır mı diyenler için vücut sağlığını koruduğunu, oldukça faydalı olduğunu da söylemeliyiz. Uyku bozukluklarına, uykusuzluğa da kefir oldukça iyi gelir. Düzenli uyku sağlar. AIDS için de faydalı bir içecektir. Kalp dostudur. Vücutta bulunan ödemlerin atılmasına da yardım etmektedir.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.