Kas Ve iskelet Hastalıkları Ve Tedavi yöntemleri

Vücudumuzun tüm yükünü çeken, bütünlüğü ve hareketi sağlayan kas ve iskelet sistemimizdir.


Hareket sistemi kas ve iskelet ve eklemlerden oluşmaktadır. Hareket sistemi, insan vücuduna şekil veren ve hareket etmeye sağlayan sistemdir. Kas, iskelet ve eklemlerde sorun oluşması hareket sisteminde birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Kas Ve İskelet Sistemi Omurilik Rahatsızlıkları Belirtileri


Bir ya da birçok nedenle bağlı olarak kas ve iskelet sisteminde bazı sorular oluşur. Oluşan sorunlar duruş bozuklularına ve ağrılara neden olmaktadır.


  • Eklem Hastalıkları : Eklemlerin zamanla zarar görmesi nedeniyle eklemlerde çeşitli görülür. Bu rahatsızlıklara burkulmalar ve çıkıklar örnek verilebilir. Eklem hastalıklarında birincil tedavi kasların güçlendirilmesidir
  • Romatizma : Sürekli hareketsiz kalan kişilerde kireçlenme görülür. Kireçlenme ile birlikte kireçlenme olan bölgede ağrı görülür.
  • Ostemalizi : Ostemalizi daha çok yetişkin bireylerde görülür. D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir kemik rahatsızlığıdır.
  • Skolyoz : Göğüs ve bel bölgelerinde görülen omurganın yana doğru eğrilmesidir. Yetişkin kişilerde görülen bu hastalık, yetişmekte olan çocuklarda da sıkça görülmektedir. Skolyozun tedavisinde, duruş bozuklularını düzeltici korse, fizik tedavi, yüzme, ameliyat gibi yöntemler kullanılabilir.
  • Misküler Distrofi : Misküler Distrofi, kas liflerinin zarar görmesi nedeniyle oluşan hastalıktır. Misküler Distrofi genel bir ad olup pek çok kas hastalığında oluşabilir
  • Karpal Tünel : El parmaklarının hareketini sağlayan kasların sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan sorundur. Kesin tedavisi fizik ve ameliyat olmaktadır.
  • Menisküs : Genelde 40 yaş üstü kişilerde görülen kemik arasında bulunan kıkırdak yapısında oluşan eklem rahatsızlığıdır. Menisküs hastalığında son çare olarak ameliyat ön görülmektedir.
  • Kireçlenme : Kireçleme, eklemlerde kıkırdak hasarı nedeniyle eklem ağrına ve tutukluğuna sebebiyet veren rahatsızlıktır. Kalçada, bel kemiğinde ve dizde oluşabilir. Kireçlenmede başvurulan ilk tedavi fiziktir. Ayrıca, kireçlenmede fazla yük taşımaktan kaçınmalı, mümkün merdiven uzak durulmalı ve kilo verilmelidir.
  • Serebral Palsi : Diğer adı beyin felci olan Serebral Palsi, doğum esnasında görülen merkezi sinir sistemini etkileyen bir kas hastalığıdır. Bu hastalıkta kaslarda güçsüzlük sertlik görülmektedir. Kesin bir tedavisi yoktur ama fizik tedavi ve cerrahi müdahale ile en aza indirilmesi söz konusudur.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.