Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer hücrelerindeki fazla yağlanmayı önleyen besinleri sizler için hazırladık.


Sülfür içeren besinler karaciğeri temizlemektedir. Gıdalar yoluyla, çevresel faktörler, ilaçlar nedeniyle vücuda da giren kimyasallardan kısa sürede kurtulmayı da sağlamaktadır. Sülfür açısından zengin sebzeler olan sarımsak, lahana, soğan, brokoli, Brüksel lahanası tüketerek de karaciğeri temizleyecek kadar sülfür alınabilir. Karaciğeri temizleyen yiyecekler sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır. Genel sağlık açısından 3-4 servis taze sebze tüketilmeye çalışılmalıdır.

Karaciger-Yaglanmasi.jpg

Doğru Beslenmeyle Karaciğeri Korumak


Enginar, Arnavut biberi, ekinezya, kekik, söğüt yaprağı, zencefil, deve dikeni, karahindiba, kırmızı biber, elma suyu, karaciğer dostu olduğu bilinen bitkiler arasında yer almaktadır. Antioksidan açısından zengin meyveler de karaciğerin normal işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olurken zararlı toksinlere karşı koruma da sağlamaktadır. Bu toksinlerin vücuttan atılma süreci de hızlandırarak genel sağlığa katkıda bulunabilir. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır. Çilek, kivi, yaban mersini, kızılcık gibi çeşitli meyveler de antioksidan açısından oldukça zengindir.Karaciğer Sağlığı İçin Tüketilmesi Gerekenler


Greyfurt, portakal gibi turunçgiller, armut, elma, erik gibi meyveler de karaciğeri korumaktadır. Hali hazırda karaciğer rahatsızlıkları varsa hasarı azaltacak A vitamini içeren kavun gibi meyveler tüketilmemelidir. Tam tahıllı gıdalar düşük yağ oranı, kompleks karbonhidrat içeriğiyle sağlıklı karaciğer için gereken besinler arasında yer almaktadır. Karaciğeri güçlendiren besinler yağlardan da korunmasını sağlamaktadır. Antioksidan görevi gören, vücut için gereken vitaminler, mineralleri içeren tam tahıllı gıdalar içinde buğday ekmeği, yulaf gevreği, kepek de sayılabilir.

Karaciğer Dostu Besinler


Armut, elma, ahududu, muz gibi meyveler de lif bakımından oldukça zengindir. Ispanak, yulaf ezmesi, mercimek, siyah fasulye, kepek, kuru fasulye gibi gıdalar da beslenmeye eklenerek alınması gereken lif miktarı alınabilir. Bir miktar sarımsak karaciğer enzimlerinin aktif gale gelmesini sağlamaktadır. Karaciğeri yoran yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Sağlıklı yaşam için doğru beslenmek, sebzeleri yemek menülerimize almak son derece büyük önem taşımaktadır. Faydalı karaciğer enzimleri sorunsuz şekilde çalışmasını da sağlamaktadır. Karaciğer sağlığını enzimler korumaktadır. Havuç ve pancar da beta karoten ve flavonoidler içermektedir. Karaciğer fonksiyonlarının da uyarılmasına yardımcı olmaktadır.

karacigere-iyi-gelen-yiyecekler.jpg

Karaciğere iyi Gelen 10 Yiyecek Listemizi Sizin için Hazıladık

  1. Pancar : Dokulardaki oksidanı önleyerek mükemmel bir antioksidan görevi gören Antioksidan deposu Bioflavonoidlerin bolca bulunduğu Pancar karaciğere iyi gelen besinlerin başında gelir.
  2. Avakado : Özellikle tıp biliminde bilinen en iyi antioksidan glutathione karaciğerin en iyi temizleme mekanizması olan filtre sisteminde harika işler çıkartır.
  3. Ceviz : Karaciğer yağlanmasına karşı birebir etkisi olduğu kanıtlanmı Omega 3 ihtiva eden en iyi kuruyemiş kategorisinden besin cevizdir. Haliyle Karaciğerin vazgeçilmez dostudur.
  4. Brokoli : Siroz ve karaciğer kanserine karşı etken bir sebze olan brokoliyi haftada en az 2 defa tüketmeniz gerekiyor. Karaciğerin daha az çalışmasını ve yorulmasını engelleyici katalizör görevini üstlenen brokoli tam bir gönüllü karaciğer fedaisidir.
  5. Brüksel lahanası : Karacaiğer enzim üretmek için bazı yardımcı minerallere ve organik bileşenlere ihtiyaç duyar. Duyduğu bu besin değeri açısından glukozinolat zengini olan brüksel lahanasından bu ihtiyacını giderir.
  6. Sarımsak : Enzim üretiminde ve karaciğer detoksunda büyük rolü olan doğal antibiyotik alicin ve selenyum minerali sarımsağın yapı taşlarıdır.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.