Siyah Noktalara 1 günde Tam Çözüm

Konu, 'Güzellik, Bakım Önerileri, Aşk ve İlişkiler' kısmında zeynep teymur doganay tarafından paylaşıldı.

 1. zeynep teymur doganay

  zeynep teymur doganay Yeni Üye

  Blog Yazıları:
  0
  Kayıt:
  30 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  9
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Cilt ve Bakım Uzmanı
  Şehir:
  Eskişehir
  Boy:
  1.65
  Sivilcelerden daha inatçı lekelerdir siyah noktalar. Dünya üzerinde kadın erkek dinlemez mutlaka her cilde bulaşır. Özellikle kadınlar siyah noktalardan kurtulmak için her yöntemi denerler. Siyah noktalar, ciltteki büyük gözeneklerin içinde kirlerin birikmesi ile oluşur.

  Ciltte yağlanma arttıkça siyah nokta oluşma ihtimali de artar, özellikle burun çevresinde daha çok yağlanma olduğu için siyah nokta miktarı da daha fazladır.Ergenlik dönemlerinde hormonların aşırı çalışmasından dolayı siyah noktalar daha çok çıkmaktadır. Ayrıca bazı kozmetik ürünlerinin aşırı kullanılması, terleme, adet dönemleri ve güneşte fazla kalma gibi durumlarda siyah noktaların sayısı da artmaktadır.


  Siyah noktalar mutlaka temizlenmelidir çünkü temizlenmediği takdirde sivilcelere sebep olabilir. Siyah noktalar kişi tarafından elle sıkılmamalıdır. Elle sıkmanın zararları bulunmaktadır, bu zararların ilki tırnak ile bakteriler cildin temiz bölgelerine taşınıp burada da siyah noktalar çıkabilir. İkinci olarak siyah nokta sıkılırken cilt tahrip edilebilir. Bir uzmana danışmak bu konuda önem taşımaktadır.

  [​IMG]

  Siyah noktaları çıkarma işlemi evde de uygulanabilmektedir. Öncelikle siyah noktaların yumuşatılması ve gözeneklerin açılması için cilde buhar verilir, 15-20 dakika buhar verildikten sonra iğnesiz bir şırınga siyah noktanın üzerine bastırılır ve şırınga yukarı doğru çekilir. Bu işlem her nokta için uygulanır. Fakat siyah nokta olup olmadığı konusunda tereddütte kalınan lekelere uygulamak doğru bir karar değildir.

  Cilt temizlendikten sonra soğuk su ile yıkanarak gözenekler sıkılaştırılmalıdır. Siyah noktalar ile mücadele de bir diğer yöntem ise domatestir. Bir domates kesilerek nazik hareketler ile siyah noktaların bulunduğu bölgelere sürülmelidir, bu işlem 10-20 dakika kadar tekrar edilmelidir. Sürenin sonunda cilt bol su ile temizlenmelidir.

  Siyah noktaları engellemek için en önemli işlem beslenmeyi düzenlemektir. Bu istenmeyen noktaların yağlı ciltlerde oluştuğu bilinmektedir, o halde cildimizi yağlandıracak cips, kola, kızartma gibi yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir. Bol bol su tüketilmelidir ki su sağlığımız için de önemli bir yere sahiptir. Özellikle bilinmeyen kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır, cilt sabun ile sık sık yıkanmalıdır. Sonuç olarak siyah noktalar mutlaka kaybolacaktır, önemli olan siyah noktalar ile birlikte cilt sağlığımızın da kaybolmamasını sağlamaktır.

  Siyah Noktalar için Yüz Maskesi


  Siyah noktalar en çok bayanlar için sıkıntı yaratmaktadır. Bu yüzden bir çok kozmetik ürüne başvurup ya hiç geçmemiş ya da verimli sonuçlar elde edememişizdir. Doğal ürünler istediğimiz sonucu verebilirler. Kolay ve hızlı bir hazırlanışı ve bütçenize uygun küçük maliyetlerle maskeler yapabilirsiniz. İnternetten araştırarak veya arkadaşlarınızın önerileriyle bu doğal maskeleri yapabilirsiniz. Zamanınızı çok almayacak maskeler siyah noktalarınıza iyi gelecektir.

  Sizlerin yararına olacak siyah noktalar için maske tarifleri vereceğiz: Bir çorba kaşığı yoğurdun içine rendelenmiş limon kabuklarını koyup ardından bir yemek kaşağı mısır ununu ilave edip karıştırarak yüzünüze 15 dakika bekletme suretiyle masaj yapınız. Daha sonra ılık su ile yıkayınız. Haftada bir gün kullanacağınız siyah noktalar için etkili olan diğer bir maske ise, bir tatlı kaşığı mısır unu, kili, el kremini su ile karıştırıp cildinize sürdükten sonra ovarak çıkartabilirsiniz.

  Başka bir maske ise, kırmızı turpu kabuklarıyla beraber rendeleyip süzdükten sonra turp suyunu, elma sirkesiyle karıştırıp,güneş görmeyen bir yerde 3 gün beklettikten sonra bir pamuk yardımıyla siyah noktalarınızın üzerine sürün. 3. günden itibaren bir sonuç almaya başlarsınız böylelikle 7-10 gün içinde tekrardan kullanabilirsiniz.

  Daha bir çok siyah noktalara iyi gelebilecek maskeler bulabilirsiniz. Sizlere yazdıklarımız bunlardan birkaçıydı. Siyah noktalarınızı görmezden gelmemeye çalışın bir zaman sonra sizin sağlığınızı etkileyebilecek duruma gelebilirler, küçük olduğunu düşünseniz bile. Maskelerinizi düzenli bir şekilde yapıp, bu noktalardan kurtulabilme şansınız olabilir.

  Siyah Noktalar İçin Etkili Çözüm Önerileri


  Siyah noktalar cildimizin belalı düşmanlarıdır. Temizlenmesi çok zordur. Sıkıldığında apse yapar ve ertesi gün karşımıza sivilce gibi çıkar. Sürekli bakım yapmak gerekir. İleri boyutlara ulaştıkça daha da kötü görünüme sebep olur.

  [​IMG]

  Makyajla kapatmak mümkün olmaz ve süreli kötü ve pis bir görüntüye sebep olur.
  Siyah noktalar büyük olan gözeneklere kir dolması ve daha sonra bu kirler düzenli arındırılmadıkça o gözeneğin içine biriken yağlar ve kirlerin koyu bir görünüme bürünmesi ve sonuç olarak siyah siyah görünmesidir.


  Bir kere siyah noktalar çok yerleşirse temizlemek ve tamamen arındırmak uzun sürebilir. Hatta bir cilt uzmanı yardımıyla uzun süren cilt bakımlarıyla ancak sorun çözülebilir. Öncelikle dikkat etmeli ki siyah noktalar oluşmadan bunlara müdahale etmek gereklidir.

  Cilt sürekli temiz tutulmalı, peeling yapılmalı, makyaj kalıntıları kesinlikle bırakılmamalıdır. Gözenekler temizleme sonrasında muhakkak geniş ve büyük bir şekilde bırakılmamalı ve küçültülmesi için işlem uygulanmalı.

  Eğer siyah noktalar oluşmaya başladıysa bunlardan kurtulmak için öncelikle cildin gözenekleri büyütülmeli. Bunun için buhar çok etkili bir yöntemdir. Gözenekler büyüyünce siyah noktaların rahatça çıkabileceği bir hal alır. Ardından soyulan maskeler yapılmalı. Bunlar burun bantları olabilir. Son zamanlarda popüler olan siyah maskeler olabilir.

  Daha sonra kalan kalıntılar alkol ile temizlenmeli. Bunun yanı sıra doğal olan bal, karbonat ve tuz karışımını macun kıvamına getirerek 5 dakika problemli bölgede bırakıp daha sonra ılık bir suyla temizleyebilirsiniz. Fakat siyah noktalar için daha agresif işlemler gerekebilir. Siyah noktalardan olabildiğinde arındıktan sonra gözenekler temizken kapatılmalı.

  Bu sayede açık gözenekler kirlere karşı daha hassasken o şekilde bırakılmamış olur. Alkolle alan temizlendikten sonra buz ile veya soğuk soda ile gözeneklere bir süre kapanması için tampon yapılır ve yağ içermeyen nemlendiriciler 1-2 gün uygulanır.

  Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları


  Siyah noktalar havadaki kirlilik ile birlikte yüzümüzü sürekli olarak düzenli bir şekilde doğru ürünler ile arındırmamamızdan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda makyaj yapan kişiler de makyajı düzenli olarak derinlemesine arındırmamak da siyah noktalara sebebiyet vermektedir.

  Siyah noktalar gözeneklerin içine dolan kirlerin zamanla kararmasıyla oluşmaktadır. Genellikle siyah noktaları sıktığımda fark etmişizdir aslında siyah değil beyazlardır. Fakat en üst kısmı kirlerden dolayı koyulaştığı için siyah nokta olarak görülmektedir.
  • Siyah noktalardan kurtulmak için hem maskeler hem doğal ürünler hem de bantlar vardır. Fakat siyah noktaları aklımıza her geldiğinde veya her gördüğümüzde sıkmaya ve çıkarmaya çalışmamalı öncesinde bazı hazırlık aşamalarında bulunmamız gereklidir.
  • Öncelikle gözenekleri açmamız gereklidir. Açılan gözeneklere müdahale ettiğimizde çok daha çabuk çıktığını ve derimize zarar vermeden kurtulmuş olduğumuzu görecekesiniz.
  • Bunun için öncelikle bir tencere alıyoruz ve içine su dolduruyoruz. Daha sonra içine biraz elma sirkesi katılıyoruz ve kaynadıktan sonra iyice altını kısıyoruz. Bunun üzerine yüzümüzü getiriyoruz ve yakmadan buharın uzun süre yüzümüze nüfuz etmesini sağlıyoruz. Bu sürenin 10 dakikaya yakın olması ancak işe yarayacaktır. Aksi takdirde çok bir faydasını göremezsiniz. Daha sonra gözenekler iyice açıldıktan sonra sıcağa yakın bir su ayarlıyoruz.
  • Musluğu sıcak yapmak daha iyi olacaktır. Yüzümüzü bir yıkama ürünü ile kirlerden arındırıyoruz. Bol bol havlu kağıt alıyoruz ve siyah noktaları sıkmaya başlıyoruz. Her bir siyah nokta için parmaklarımıza havlu kağıt sarıyoruz ve kesinlikle tırnaklarımızı temas ettirmiyoruz.
  • Sıkma işlemi bittikten sonra burnumuza çenemize alnımıza artık nerelerde varsa siyah nokta bandını daha gözenekler açıkken yapıştırıyoruz. Bunu sıkma aşamasına geçerken de yapabilirsiniz.
  • Siyah noktalardan arındıktan sonra krem vs. hiç bir şey sürmeden önce hemen buz küpleriyle yüzümüze kompres yapıyoruz gözeneklerin içine kir dolmadan önce hemen sıkılaşması için soğuk uyguluyoruz. 15-20 dakika sonunda yüzümüz iyice soğuduğunda önce tonikliyoruz daha sonra nemlendirme aşamasına geçiyoruz.
   
  Son düzenleme: 10 Nisan 2018
  Boy Uzunluğu:

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.