Ana Sayfa > Ana Kategori > Güzellik, Bakım Önerileri, Aşk ve İlişkiler > Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı? Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı? Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

 1. Cilt güzelliği her bayanın vazgeçilmesi olsa da günlük cilt bakımı yapmak hanımları zorlar. İşte bundan dolayı sizlere vereceğimiz birkaç ipucuyla bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelmeniz mümkün. Böylelikle daha sağlıklı ve kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

  Peki, makyaj sürümünden sonra cildinizin ne hale geldiğiyle ilgili bir fikriniz var mı?

  Temizleme; kusursuz bir cildin can alıcı noktası hiç kuşkusuz temizlenmesidir. Temizlenen cilt gün içerisinde oluşan kir, yağ ve makyajdan arınmanın en temel adımıdır. Kendi cildinize uygun olarak kullanacağınız temizleyici ile hem cildinizin nem dengesini ayarlayabilir hem de cildin asit-baz dengesini korumuş olursunuz.

  Yüz Bakımı için Doğal Malzemeler Kullanın

  Tonikleme; temizlenmiş olan cildin kir ve yağ tabakasından arınması için olmazsa olmaz diğer bir malzememiz ise toniktir. Tonik kullanımı ciltte bulunan gözeneklerin rahatlamasını ve ferahlamasını sağlar. Etki seviyeleri farklı olmakla beraber cildin sıkılaşmasını sağlar ve cildin yağlanmasını en alt seviyede tutar.

  Nemlendirme; bu tür malzemeler hem cildin doğal nem dengesinin sabit kalmasını hem de cildin esnekliğinin korunmasını sağlar. Kırışık ve çizgilerin oluşmasını engellemesinin yanı sıra cildinizi çevresel faktörlere karşı korur. Hangi cilt tipinize sahip olduğunuz hiç önemli değil. Önemli olan günde iki defa nemlendirici kullanmanız cildinizin sağlığı için önemli.

  Günlük Cilt Temizliği Doğal Malzemelerle Yapın


  Sabahları: yüz temizliğinin başlangıç aşaması sabah temizliği ile başlar. Unutulmamalıdır ki ciltte bulunan ter ve toksin maddelerinin uzaklaştırılması için yapacağınız temizlik uygulamış olduğunuz kremlerden on kat daha çok yararlı olur.

  Akşamları: gün içerisinde maruz kalınan kir, toz ve makyajın cilde verdiği zararı en aza indirmek için temizliğin en vazgeçilmez aşamasıdır. Günün vermiş olduğu yorgunluk ve stresin üzerinizden atılması için cildin temizlenmesi şart.

  Suyun ferahlığından hoşlanan bayanlar cildinize uygun olan köpük ya da jel ile yıkayarak ardından temizleme sütü ile silebilirsiniz. Daha sonra tonik uygulayarak krem yardımıyla nemlendirin. Jel ve ya köpük kullanımını yumuşak fırça kullanarak dairesel hareketlerle uygulayın. Böylelikle kan dolaşımını hızlandırarak istediğiniz etkiye ulaşmış olursunuz.

  Peki, sizce cildin nemlendirilmesi neden gereklidir?

  Nem cilt dengesinin sağlanması ve yıpranmasını önlenmesi için vazgeçilmez bir işlemdir. Cildinizin sağlığı için gece bakımlarını kesinlikle ihmal etmeyin. Nemlenmeyen cilt erken yaşlanmaya mahkûmdur.

  Haftalık Cilt Bakımı Sıralaması Programı

  Evde de hemen hemen güzellik merkezlerindeki gibi bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Fakat bunun için birkaç malzeme almanız da gerekebilir tercih sizin. İlk olarak kullanacağınız ürünleri seçmelisiniz. Örneği nasıl bir problem yaşıyorsunuz. Cildiniz solgun mu, gerginleştirmek mi istiyorsunuz, nemlendirmek mi istiyorsunuz önce buna karar vermek ve bununla ilgili doğal maske araştırmalısınız. Daha sonra maskeyi yapın. İlk olarak gözenekleri açık temizlemek ile başlamanız gerekmektedir.

  Cildinizi ilk önce bir cilt temizleme ürünü ile temizleyin, daha sonra tencerenin içine su ve biraz da elma sirkesi katın. Ardından tencereyi ateşe alın ve altını çok kısık hale getirin. Buharın üstüne yüzünüzü koyun. Yakmayacak uzaklıkta devamlı olarak yüzün buhar almasını sağlayın. Gözenekler iyice açıldıktan sonra bol bol havlu kağıt alın. Havlu kağıtları tek seferlik kullanacaksınız. Her gözenek için bir tane. Gözeneklerin içindeki siyah nokta beyaz nokta ne varsa bundan kurtulun. Daha sonra portakal veya limon suyu ile cildinizi silin.

  Cildi kirlerden arındırdıktan sonra ve kalmış olan mikropları da öldürdükten sonra maskeyi boynumuza kadar komple uyguluyoruz. Süresi kadar bekledikten sonra maskeyi cildimizden ılık su ile arındırıyoruz. Daha sonra demir toplardan oluşan masaj aletlerine ihtiyacımız var. Bu masaj aletini kullanmadan önce derin dondurucuda uzun süre bekletiyoruz.

  Herhangi bir krem vs uygulamadan önce tüm cildimizde bu soğuk demir topları gezdiriyoruz. Ardından iyice bu toplar ile masaj yaptıktan sonra buz küplerini temiz bir beze sarıyoruz ve gözlerimizin üstü dahil olmak üzere özellikle de gözeneklerimizin üzerinde buzları bekletiyoruz. Gözenekler iyice sıkılaştıktan sonra bir süre daha bekliyoruz. Yüzümüzün ısısı normale döndükten sonra cildimize nemlendirici, c vitamini, e vitamini, hyalüronik asit gibi cilt için temel olan şeyleri uyguluyoruz ve bunun üzerine en azından 1 gün makyajsız gezmeye çalışıyoruz.

  Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ? Cilt Bakım Maskeleri Doğal mı?

  Cildimiz nasıl olursa olsun bakım ihtiyacı vardır. Gerek çok pahalı ürünler olsun gerek doğal ürünler olsun. Kaliteli markalardan alınan ürünlerin yanı sıra cildinize göre yapacağınız maskeler sayesinde cilt bakımızı destekleyebilirsiniz. Ancak doğru cilt bakım denildiğinde bu çok daha kritik bir içeriğe sahiptir.

  Öncelikle cildimizi iyi tanımamız gerekiyor. Bunun için cilt analizi yaptırmamız gerekiyor. Cilt analizlerini güzellik merkezlerine detaylı bir şekilde yaptırabilirsiniz. Özellikle güvenilir bir yer olması çok önemlidir. Nasıl bir cildiniz olduğunu ve eksikleri var ise neler olduğu öğrendikten sonra eksikler doğrultusunda istediğiniz bir markadan temiz içerikli, serum, krem, tonik, temizleme ürünlerini satın almalısınız. Bu ürünler başlıca kullanılması gereken, doğru bir cilt bakımı için elzem olan ürünlerdir.

  Buna ek olarak cildin düzenli olarak sabah ve akşam temizlenmesi çok önemlidir. derinlemesine olmasa bile bu adım uzun vadeli olarak kirlerin kümülatif olarak birikmesini engelleyecektir. Daha sonra cilt toniklemeli ve nemlendirilmedi.Bu aşamaların dışında cilt bakımı için aralıklar ile güzellik merkezlerinde derinlemesine temizleme yaptırılmalıdır.

  Evde yapılan haftalık derinlemesine bakımlar ancak cildinizi bir süre temiz tutacaktır. Kirlerin tamamı gitmediği için bu işlem gereklidir. Daha sonra cildin devamlı canlı, taze ve bakımlı görünmesi için doğal ürünlerden yardım alınmalı ve maske yapılmalıdır. Cilde düzenli olarak masaj yapılmalı ve kan akışı hızlandırılmalıdır.

  En Doğal Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

  Cilt bakımı sadece bitkisel ürünler, kremler veya masaj teknikleri ile değil aynı zamanda içeriden de desteklenmelidir. Eğer cilt tüketilen besinler ile desteklenmezse o zaman sadece bir yüzeyi iyi olmaya çalışırken içeriden devamlı olarak yenilenemediği için dışardan ne yaparsanız yapın faydalı olmayacaktır. Bunun için yediklerimize çok dikkat etmeli ve bol bol su içmeli ihmal etmemeliyiz.
   
 2. Solgun ve enerjisiz gözüken ciltler için bir öneriniz var mı acaba. Birde hergün makyaj yapmanın cilde zararı ne kadar olur oranı nedir. yapsam bir dert yapmasam başka bir dert aslında malzemeleri azaltabilecek öneriler verseniz çok seviniriz.
   
 3. Bu bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.