Vücut Kitle Endeksi Nedir , Nasıl Ölçülür

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 1135

Bireylerin doğru kiloda olmaları esnetik görünüm kadar sağlıkla da doğrudan bağlantılıdır. Boya oranla yüksek bir kiloda olmak bedensel yağlılıkla beraber şeker , damar sertliği , kalp ve tansiyon gibi riskli sağlık sorunlarının da yaşanmasına neden olarak sağlıklı bir yaşam sürmeyi engeller . Gözle bir insanın kilo olup olmadığı aşağı yukarı söylenilebilse dahi istatistiki olarak vücut kitle endeksi denilen ölçüm yöntemi ile kişilerin kilolarının ideal mi yoksa idealin altı yada üstü mü olduğunu bulmak mümkündür.

Vücut kitle endeksi kilo miktarının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. 1.75 cm boy uzunluğuna sahip bir bireyin 72 kilo olduğunu düşünürsek bu kişinin vücut kitle endeksi

72/1.752 formülü ile bulunabilir. 72/3.06 formülüne göre örneklendirdiğimiz bireyin vücut kitle endeksi 23,5 olacaktır. Vücut kitle endeksi cinsiyete göre farklı sonuçları ortaya koyar. Oldukça basit olan bu hesaplamada kas yağ oranı ayrıştırılmadığı için özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen erkek bireyler için yeterli olmadığı gerçeğini de belirtmemiz gerekir

Elde edilen vücut kitle endeksine göre sınıflandırmalar ise

· 18 BKI(vücut kitle endeksi) altında Zayıf


· 18-25 BKI arasında Normal Kilolu


· 25-30 BKI arasında Fazla Kilolu


· 30-35 BKI arasında 1. Seviyeden obezite


· 35-40 BKI arasında 2. Seviyeden obezite


· 40 BKI ve üstü ise 3. Seviyeden obezite olmak üzere dağılım gösterir.


Özellikle fazla kilolu seviyesinden sonra herhangi bir vücut geliştirme eylemi sürdürülmüyorsa vücuttaki kilo miktarının düşürülmesi gereklidir. Obezite seviyeleri ise uzman yardımı gereken seviyeler olduğu için acilen bir doktor ya da diyetisyen yardımı ile seviye düşürmelisiniz.

Vücudunuz beden kitle endeksini bilmeniz sizi daha fit bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak bbir detaydan çok sağlıklı bir bedene sahip olup olmadığınızı gösterir. 160 cm boyunda ve 61 kiloda olan bir bireyin vücut kitle endeksi normal kilolu seviyesindedir. Ancal görsel anlamda fit bir görüntü için bu bireyin en az 5 6 kilo vermesi gerekebilir diyebiliriz.Ancak aynı bireyin kas oranı yağ oranına göre daha fazla ise bireyin spor yaptığından bahsedebilir bu nedenle daha fit bir görünüme sahip olduğunu bilebiliriz. Her iki durumda da bu bireyin sağlıklı bir kilo ağırlığında olduğunu ancak seviye üst limite yakın olduğundan dikkatli beslenmesi gerektiğini söylememiz mümkün olacaktır.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.