Sıvı Beslenmeye Yönelik Su Diyeti

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 4269

Su tüketerek sürdürdüğünüz su diyetinde sıvı besinler haricinde herhangi bir besin maddesi tüketilmemesi gerekmektedir. Bu katı kuralı nedeniyle sadece birkaç sürdürülebilecek su diyeti özellikle kısa sürede kilo vermeyi düşünen , birkaç kilo fazlası olan kişilere uygun yada sağlık sebebiyle doktor önerisi ile verilen ve uygulanan bir diyettir. Uzun vadede sürdürülmesi ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğinden doktor kontrolünde uygulanması ve öncesinde başka bir rahatsızlığınızın olup olmadığı ile ilgili mutlaka bir kontrol sürecine girilmiş olması önerilmektedir. Su diyeti çok zorunlu hallerde maksimum 3 gün sürdürülmelidir.

Genellikle su diyeti özel ameliyatlardan önce hastalara uygulatılmaktadır. Misal kolonoskopi (bağırsak içi görüntüleme ) işleminden önce doktorlar hastalarına su diyeti uygulatmaktadır. İçilen çorba dahil olmak üzere hiçbir tortu yada besin maddesi içermez. Sadece saf su yada et suyundan oluşan sıvıların tüketilmesi istenilir. Bu nedenle su diyetini yaparken enerji düzeyiniz düşük olacaktır.

Su Diyeti İle Sağlıklı Şekilde ve Hızla Zayıflama Yöntemleri


Meyve, sebze ve su gibi vücuda hem faydalı hem de hızla kilo vermeyi sağlayan besinlerle etkili bir detoks programı uygulayabilirsiniz. Diğer hızlı kilo vermeye yarayan diyetlerden farkı ise sağlığa zararlı etkilerinin olmayışıdır.

Su Diyeti Nedir?


Kısa sürede 2 ile 3 kilo arasında vermek için su diyeti son yıllarda sıkça tercih edilmektedir. Önemli bir güne yaklaşıldığı zaman ise hiç telaşa kapılmadan, hızla ve pratik şekilde su diyeti uygulayarak 5 günde ideal forma girilebilir. Zayıflama yolları bilinerek etkili çalışmalar yapılmalıdır. Su diyeti aslında vücudu kendine getiren etkili bir detoks programıdır. Vücudun ihtiyacı olduğu zamanlarda uygulanabilen program şok etkisi yapmaktadır. Parti, düğün, tatil gibi önemli günlere hazırlık yapılmaktadır.

Diyet ve beslenme uzmanlarının su diyeti hakkında bahsettiği bilimsel gerçeklere de göz atalım istedik. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus ise Vücudumuzda gün içerisinden zararlı madde ve toksinleri atabilmek ve vücudumuzun ısı dengesini stabil hale getirmek için 2.5 litre civarından bir sıvı kaybına uğradığımız gerçeği. Bu kayıbı 3 litreden fazla su içmemek kaydıyla giderebileceğimiz tüm sağlık çevreleri tarafından onaylanmıştır.

* Özellikle Su diyeti uygularken 3 litreden fazla su içmemeniz gerektiğini ilk ve kesin kural olarak programınızın başına eklemelisiniz.

Limonlu Suyun İnanılmaz Etkisi


Su diyeti programlarında meyve ve çorba suları ağırlıklı yer almaktadır. Çilek, ananas gibi bağırsakları olumlu yönde etkileyen, ödem atılmasını sağlayan şifalı meyveler de yer almaktadır. Sabah ve akşam vakitlerinde içilen limonlu sular ise acıkma hissini geciktirmektedir. Zayıflama çayı doğal olarak hazırlamak mümkündür.


[​IMG]

Diyet Listesi Hakkında


· Sabah kahvaltılarında 1 bardak ılık ve limonlu su, 1 bardak portakal, greyfurt suyu, 2 dilim taze ananas, 6 çilek, 2 yulaf ezmesi önerilmektedir.

· Ara öğünlerde 1 bardak papatya, ıhlamur, melisa yaprağı çayı, 1 bardak ılık su, 1 çay kaşığı kadar zencefil tozu ile hazırlanan çay içilmesi önerilmektedir.

· Öğle yemeklerinde 2 kase sebze çorbası, 2 bardak su içilmelidir. İlk ara öğünde 3 adet ceviz yenilebilir. 2. ara öğünde 2 dilim ananas, 1 elma, 1 bardak zencefil tozu çayı içilebilir. 3. ara öğünlerde 1 dilim tam buğday ekmeği, peynir, domates, salatalık, maydanoz, sıcak papatya çayı içilebilir. Akşam ise sebze haşlama, 2 bardak su, 2 kase sebze çorbası, probiyotik tüketilebilir. Son ara öğünde 18 siyah çekirdeksiz üzüm, 2 dilim ananas, 4 taze kayısı, 2 bardak ılık limonlu su tüketilmelidir. Su diyeti uygularken kilo vermenin yolları arasında evde egzersiz hareketleri yapılması yer almaktadır.

* Su diyetinde tüketilebilecek sıvı gıda maddeleri içeriğinde tortu bulundurmayan sıvılardan oluşur.


· Su yada soda

· Meyve suyu (meyve posası içermeyen )

· Sütsüz kahve yada çay

· Domates yada d,ğer benzer sebzelerin suları (posasız olmalı evde hazırlanıyorsa süzülmelidir)

· Sporculara yönelik olan enerji içecekleri

· Et suyu

· Et suyu ile hazırlanmış çorba (tanesiz)

· Dondurulmuş meyve suları

Gibi sıvıları su diyetiniz boyunca tüketmeniz mümkündür.


Kahvaltı Öğünü

· 1 bardak elma suyu kabuksuz ve tanesiz olarak tüketilecek

· Bir bardan sütsüz olarak tüketeceğiniz kahve yada çay (tercihe göre bal yada şeker katılabilir)

Öğle Öğünü

· 1 bardak su

· 1 bardak et suyu

· 1 bardak kabuksuz taze sıkılmış meyve suyu

Akşam Öğünü

· 1 bardak et suyu yada et suyuna hazırlanmış çorba

· Kabuksuz meyve suyu

· 1 bardak çay yada sütsüz kahve


Ara Öğünler

Diyet sürecince ara öğünlerde de sıvı tüketimi yapmanız gerekmektedir. Eğer çok zorlanırsanız 1 adet fıstık yada fındık yiyebilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerde meyve sularını dondurarak tüketmeniz mümkün tabi yine kabuksuz ve tanesiz olması şartı ile .

Su diyetini sürdürürken doktor kontrolünde olmanız ve maksimum 3 gün sürmesi gerektiğini yazımızın sonunda yeniden hatırlatmak isteriz. Bu diyet ile sindirim sisteminiz temizlenir ve bağırsaklarınızda ki asitlerden arınırsınız.Bu nedenle göbek bölgenizde ki şişkinliğin bu 3 gün içinde tamamen gittiğini görebileceksiniz.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.