diyetacr 20 Mart 2018
Selülit Nasıl Önlenir?

[​IMG]

Aslında bir hastalığa yol açan sebepleri bildikten sonra, bunu önlemenin yolları da kendiliğinden ortaya çıkıyor demektir. Selülit oluşumunu alacağımız bazı tedbirler sayesinde engelleyebilir veya en aza indirebiliriz. İşte size selülit oluşmasını önleyecek bazı kurallar;

 • Selülit ile mücadelede ilk olarak yapılması gereken sporun yaşam tarzı olarak benimsenip, düzenli olarak spor yapılmasıdır.
 • Özellikle hareketsizliğin neden olduğu selülite karşı alınabilecek önlem ilk olarak spordur. Spor yaparak, hem sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz hem de güzel ve fit bir vücuda kavuşabilirsiniz. Egzersiz şeklinde spor yapamıyorsanız, haftada en az 3-4 gün yürüyüş yapılması gereklidir.
 • Her gün içtiğiniz suyun miktarına dikkat etmelisiniz. Günlük en az 1,5-2 litre sutüketmek çok önemlidir. Vücudun, susuzluk ile karşılaşması durumunda birçok rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Selülit ile savaşta da su tüketmek fazlası ile önemlidir.
 • Düzenli bir beslenme programı yapmalısınız. Düşük kalorili yiyecekler ile meyve-sebze ağırlıklı beslenmeniz selülite karşı sizi koruyacaktır.
 • İmkanınız var ise selülit oluşabilecek bölgelere düzenli olarak masaj yaptırın. Birçok kadın ünlünün bu yöntem ile selülitlerinden kurtulduğu bilinmektedir. Maliyeti çok yüksek olduğundan, her kadının tercih edebileceği bir yöntem değildir. Bu yüzden, selülit ile savaşta piyasaya sürülen masaj aletleri ile masaj yapmaya devam edebilirsiniz.
  Ancak unutmamak gerekir ki sadece masaj aletleri ile selülitlerinizden kurtulamazsınız. Aynı zamanda beslenmenize ve aldığınız sıvılara da dikkat etmenizgereklidir.
 • Fazla tuz ve şeker tüketiminden kaçınmanız, hem sağlığınız için hem de selülit oluşmasını engellemek için çok önemlidir. Fazla tuz tüketimi vücutta sıvı tutulmasına yol açarak ödem oluşmasına neden olmaktadır.
  Düzenli ve yeterli uyumanız halinde, zehirli maddeler vücuttan atılmaktadır. Bu sayede selülit oluşumu engellenebilmektedir.
 • Kahve ve kola gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin.
 • Stres halindeyseniz, vücudunuz insülin salgılayacak bu durum ise yağ ve şekerin vücudunuzda birikmesine neden olacaktır. Mümkün olduğu kadar stresten uzak, rahat bir hayat sürmeye çalışın. Özel hayatınızda ya da iş hayatınızda yaşadığınız stresler sizde selülit oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Stres hakkında geniş bilgi için tıklayın.
  Kan dolaşımını aksatacak kıyafet tercihlerinde bulunmayın. Özellikle kadınların, çok dar kıyafetler ile kan dolaşımını engelledikleri bilinmektedir.
 • Devamlı yüksek topuklu ayakkabı giymek de kan dolaşımını dengesizleştirir ve selülit oluşumuna neden olur.

Alıntı