Obezite Nedir

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 1281

Kilolu olmak ve obezite arasında ciddi bir fark bulunu ancak kilosuna dikkat etmeyen bir bireyin obeziteye kayması oldukça kısa vadelerde dahi gerçekleşebilir. Ciddi bir beslenme rahatsızlığı olan obezite vücudun yağ kütlesinin normal kütlesine ve kas oranından daha yüksek olması olarak tanımlanabilir. Günümüze gelene kadar özellikle son 10 yıllık süreçte beslenme düzenlerinde ciddi değişikliklerin olması , fast food beslenme modelinin hayatımıza girmesi , sanayileşme ile beraber doğal besinlerden uzaklaşılarak katkı maddeleri bulunan yiyeceklerin artması obeziteyi günümüzün en önemli ve en sık rastlanılan hastalıklarından biri haline getirmiştir.Görünümsel sıkıntıların yanı sıra kalp sorunları , dolaşım problemleri , tansiyon sıkıntıları başta olmak üzere bir çok yaşamsal riske neden olan obezite ciddi tedavi süreçleri gerektirmektedir.

Obezite Kalıtımsal Bir Rahatsızlık mıdır?

Ailesinde ciddi kilo problemleri olan kişilerin çoğunlukla kilolu olması ve obezitenin bu ailelerde daha sık görülmesinin sebebi kalıtımsal olmasından kaynaklanan bir durum değildir. Elbette ki bazı troid hastalıkları kalıtımsal olabilir ancak beslenme bozukluğu olan bir ailede dünyaya gelen bir çocuk aileden alacağı bozuk beslenme yetkinlikleri nedeniyle yaşamı sırasında rahatlıkla obezite sorunu yaşayabilir.Bu durumu kalıtımsal olarak adlandırabilmek için ciddi testlerin yapılması zorunludur.Ancak obezite genellikle yanlış beslenme sonucu sonradan gelişen bir hastalıktır.

Amerika’da yapılan araştırmalara göre obezite hastalığının başlıca nedeni enerji dengesinin yitirilmesidir. Enerji dengesi yitirilmesi vücudun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori alması durumudur.

Kısaca vücudun çalışma stili

İhtiyaç duyulan kalori = Alınan kalori durumunda kilo değişmez

İhtiyaç duyulan kalori < Alınan Kalori durumunda kilo artışı görülür

İhtiyaç duyulan kalori > Alınan kalori durumunda ise kilo kaybı görülür

Şeklinde bir düzenektedir. İhtiyaç duyulan kalori ise harcanan enerjiye yani hareketliliğe bağlı olarak değişim gösterir.

Obezite Nasıl Anlaşılır?

Obezitenin olup olmadığınız vücutsal bazı hesaplamalar ile anlamak mümkündür.Bunlardan en sık kullanılanı vücut kitle indeksi’dir. Kilonun boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile bulunan vücut kitle indeksi 30’un üstünde ise obezitenin varlığından bahsetmek mümküdür.

Obezitenin tespitinin bir diğer metodu ise bel çevresinin genişliğidir. Kadınlar için 80 cm’den daha kalın bel genişlikleri erkeklerde 101 cm’den daha kalın bel genişlikleri obezite sınırı olarak kabul edilmektedir. Bel genişlikleri ise kalça kemiğinin hemen üstünde yada gögğüs kafesinin hemen altından ölçümlenerek elde edilir.


Obezite Nasıl Önlenilir ?

Obezite oluştuktan sonra tedavi süreci oldukça uzun ve zordur. Beslenme düzeni değişiklikleri işe yaramadığında cerrahi operasyonlar yapılması gerekir. Bu nedenle oluşmadan önce kilo artışı fark edildiği zaman acilen yeme düzeninde yapılacak değişikliklerle önlenmesi önerilmektedir. Kilo arttıkça vücutta ki yağ hücreleri arttığı için kilonun verilmesi gittikçe zorlaşacaktır. Bu nedenle ortalama kilolu düzeyde iken uygun diyetler ile kilonun kontrol alınması daha kolay olacaktır.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.