Kilo Almanızın Nedeni Yeme Bağımlılığı Olabilir

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 1362

Beslenme bozuklukları kilo almayı hızlandıran , kilo vermeyi zorlaştıran uzun vadede sağlıklı yaşamın her alanına etki eden sağlık sorunlarıdır. Bireylerin stres altındayken mutlu olmak için yemeye yönelmeleri yada sigara gibi bir başka bağımlılıktan kurtulmak için sürekli yemek yemeye yönelmeleri yeme bağımlılığını başlatan en başta gelen neden arasında sayılabilir.
Yeme bağımlılığının birkaç tipik özelliğinin bulunması böyle bir sebepten kilo alıp almadığınızı anlamanıza yardımcıdır.Aslında baktığınızda bedensel bir sağlık sorununuz yokken bir şekilde beslenme bozukluğu nedeniyle kilo aldığınızı söylememiz mümkün.Beslenme bozukluklarının altında ise çoğunlukla psikolojik bazı sebepler yatmaktadır. Bu sebepleri bilinçli olarak ortadan kaldırmanız doğru kiloya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.


1. Tok olduğunuz halde yemek yiyor musunuz ?

Yeme bağımlılığının birincil göstergesi açlık hissetmediğiniz halde bir şey yeme isteğidir. Özellikle ana yemek sonrasında hala bir şey yeme isteği , yemekten sonra televizyon izlerken atıştırmalık arama , yemek sonrasında baskın tatlı isteği tokken dahi yemek yemek istediğinizi gösteren bazı özelliklerdir. Bu noktada ki farklılık açlık hissi mi yoksa yemek yeme krizimi iyi tahlil etmek gereklidir. Eğer sıklıkla yemek yedikten sonra hala birşeyler yeme ihtiyacındaysanız ve bu ihtiyacı durduramıyorsanız sağlıklı olmayan bir bağımlılığınız olabilir.


2. Yedikten sonra suçluluk mu hissediyorsunuz ?

Özellikle diyet yapanlarda sıklıkla görülen bu durum kilo almaya neden olabilecek bir besin tüketimi sonrası hissedilen keşke yemeseydim hissdir.Eğer yeme bozukluğunuz yada yeme bağımlılığınız varsa bu pişmanlık hissinden bir süre sonra bir kez daha yemeye yönelme görülecektir.1 saat önce bir dilim pasta yedim şimdi de bir paket cips yesem zaten bir şey olmaz diyorsanız yeme bağımlısı olabilirsiniz. Denetlenemez durumdaysa destek almanız gerekebilir.

3. Kurallarınızı Çiğniyor musunuz ?

Kilo vermeye karar verdiniz ve artık sabahları açma yemeyeceğinizi söylediğinizi varsayalım. Eğer diyete girdikten 2 gün sonra bir seferden bir şey olmaz diyerek gene sabah bir açma ile kendinizi buluyorsanız bir şeyler ters gidiyor demektir. Yeme bağımlılığı yaşayan kişiler genellikle kendilerini durduramamaktan şikayet ederler.

4. Bahaneler buluyor musunuz ?

Ya kaç kere mantı yiyorum ki bugün yesem yarın daha az yerim .

Sanki her gün arkadaşlarla buluşuyoruz şu hamur işlerinden yesem bir şey olmaz .

Ama bugün doğum günüm . Hafta sonu geldi.vb vb vb .


Eğer yemek yemek için kendinize engellenebilir bahaneleri sunuyorsanız yeme bağımlılığının pençesine düşmüş olmanız muhtemel.Amacınız kilo vermekse ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız bahanelerle kendinizi kandırmamanız gereklidir. Disiplin olmadan sağlıklı beslenme düzenine geçmek pek mümkün olmayacağından kendinizde durdurmadığınız bir bahane yaratma potansiyeli görüyorsanız yeme bağımlılığı yaşıyor olabilirsiniz.Belirttiğimiz noktalardan bir yada bir kaçı sizin de başınıza geldiyse ve kendiniz denetleyemez durumdaysanız bu bağımlılığın altında yatan psikolojik sebepleri çözümlemeden kilo vermeniz oldukça zor olacağından destek almanızı öneriyoruz.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.