İstediğiniz Vücuda 7 Dakika da Ulaşın

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 896

Yapılan araştırmalar sonucunda vücuda birden atak yaptıran kısa süreli egzersiz programlarının vücut biçimlenmesine olan etkisi kanıtlandı.7 dakikalık bir süre sadece vücut ağırlığı ile düzenli olarak sürdüreceğiniz bir egzersiz modeli ile sizde istediğiniz fit görünüme kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu egzersize elbette ki mucize egzersiz olarak bakmamak gerekiyor. Vücudun şekillenmesi bugünden yarın olabilecek şekilde hızlı ilerlememektedir. 7 dakikalık egzersiz programı her ne kadar kısa süren bir program olsa da süreklilik ve her gün aynı ölçüde tekrar zorunludur. Egzersizlerin aralarını kısaltarak kaslara daha hızlı kan pompalanmasını sağlayarak daha etkin bir çalışma sürdürmeniz mümkündür.

Egzersiz programında sunulan her bir hareket için 30 saniyelik zaman ayırmanız ve her hareketin arasında 10 saniye dinlenmeniz egzersiz modelinizin etkili olması için yeterlidir.

1. Zıplama

Öğrencilik yıllarımızdan beden eğitimi dersinde uyguladığımız bir ısınma hareketi olan zıplama egzersizi vücutta bulunan büyük kas gruplarını etkili bir şekilde çalıştırmaktadır.Bu nedenle sıklıkla ısınma hareketi olarak kullanılır.

· Zıplarken bacak kaslarınız gerilerek aktif duruma gelir zıplama etkisi ile sırt ve kol kaslarınızı da çalıştırırsınız ayrıca pasif kas gruplarından olan karın kaslarınızda zıplamanın etkisi ile aktifleşecektir.

· Zıplama eylemini sürdürürken enerjiniz artar ve nefesiniz düzenlenir.

· Hücrelere taşınan enerji ve besin değerleri yükselir enerjinin artışı ile beraber metabolizma hızlanır ve diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere hızlanan metabolizmanız fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.Zıplama eylemini sürdürürken 1. Zıplamada bacaklarınızı omuz genişliğinde açmalısınız ikinci zıplamada ayaklarınızı kapatarak zıplamayı sonlandırmalısınız bacaklarınızı omuz genişliğinde açarken kollarınızda sekronize şekilde yanlara doğru açılmalıdır. 30 saniye boyunca sayı sınırına bağlı kalmadan zıplamanızı sürdürmelisiniz.

[​IMG]


2. Duvar Oturuşu

Bacaklarınızın ön ve arkasında bulunan kasları aktif olarak çalıştıran bu egzersizde sırtınızı duvara vererek sandalyede oturur konuma gelmelisiniz. Duvara dayalı squat olarak betimeleyebileceğimiz bu egzersiz aslında bir pilates hareketidir. Kollarınız bedeninizin yanında durabileceği gibi önünüzde de kavuşturmanız mümkün. 30 saniye bu pozisyonda durduğunuz zaman kalça kaslarınızda ki gerilimi hissedebileceksiniz. Vücut ağırlığınızla yapmanızın yeterli olacağı bu egzersizde aynı zamanda alt bacak kaslarınız vücut ağırlığınızı taşımak zorunda olduğundan bu bölgede ki kasları da çalıştırabileceksiniz.

[​IMG]

3. Şınav

Orijinal ismi Push Up olarak bilinen şınav hareketi egzersiz modelimizin 3 . hareketidir.Vücut ağırlığınızı kol ve göğüs kaslarınızın üzerinde taşıyacağınız şınav hareketinde özellikle göğüs kaslarınızı etkin olarak çalıştırabileceksiniz. 30 saniye boyunca şınav eylemini sayı sınırına bağlı olarak sürdürmelisiniz.

[​IMG]


4. Yarım Mekik

Abdominal crunch hareketi olarak bilinen yarım mekik bel bölgesine yük vermeksizin karın kaslarının çalışmasını sağlayan bir harekettir. Bacaklarınız dizlerden kırık vaziyette sırt üstü uzanmışken ellerinizde dizlerinize uzanmak olarak betimleyebileceğimiz yarım mekik hareketinde karın kasları ile beraber bel kaslarınıda çalıştırabilirsiniz.30 saniye boyunca gene sayı sınırlaması olmaksızın seri bir şekilde egzersizi tekrar etmelisiniz.

[​IMG]

5. Sandalye Stepi

Evde bir sandalyenin üzerine çıkarak yapacağınız step hareketi merdiven çıkarken çalışan kas gruplarınızı çalıştırır.Merdiven çıkma eyleminden daha hafif bir egzersiz olan sandalye stebinde bir bacağınızla sandalyeye basıp diğer bacağınızıda yanına çekmelisiniz ve aynı bacaklar ile sıra ile yeniden ilk konumunuza dönmelisiniz.

[​IMG]

6. Squat Çömelme

Bacaklarınız omuz genişliğinde açıkken yeme çömelme olarak tanımlayabileceğimiz squat hareketinde ayak tabanlarının topuklar dahil yerden kaldırılmaması gereklidir. Egzersizi yaparken omuzlar ve üst gövde öne 45 derece eğilmeli ancak diz hizasını geçmemelidir..Kalçayı yere yaklaştırabildiğiniz kadar yaklaştırarak 30 saniye boyunca aynı hareketi sürdürmelisiniz.

[​IMG]7. Sandalyede Kol Kaslarını Çalıştırma Egzersizi

Sandalyeye kollarınızı dayayarak bedeninizi kaldırıp indireceğiniz bu hareketle triceps adalesi olarak bilinen arka kol kaslarınızı ve sırt kaslarınızı çalıştırışınız .Özellikle sırt bölgesinde yağlanma görülen bireylerin yaparak bu görünümü ortadan kaldıracakları egzersizde arka bacak kaslarınızda çalışacaktır. Sandalyeye arkanız dönükken kollarınızla tutunup bedeni yere indirip kaldırmak olarak tanımlanabilecek bu egzersizi yaparken yere ne kadar yaklaşırsanız o kadar etkin bir çalışma sürdürürsünüz.

[​IMG]

8. Plank Duruşu

Zayıflamak için yoga yapanların sıklıkla kullandıkları plank duruşu duruş esnasında karın kaslarınızın çalışmasını size hissettiren bir duruştur.Egzersizinizde 30 saniye boyunca bu duruşu sürdürdüğünüz zaman karın kaslarınızdan başlayarak tüm vücudunuzun titrediğini göreceksiniz. Egzersizinizi düzenli olarak sürdürdüğünüzde kasılan bu kas grupları çalışmaya alışarak daha az titreyecek ve karın bölgeniz şekillenmeye başlayacaktır. İlk birkaç gün bu bölgede kas krampları yaşayabileceğiniz belirtmek isteriz.

[​IMG]

9. Side Plank Duruşu

Plank duruşunun bedenin yan tarafından yapılan şeklidir.Bu egzersiz ile karın kaslarınız değil hangi tarafa doğru duruyorsanız o bölgenizde ki bel kaslarınızdan aktif bir çalışma elde edersiniz. Egzersiz modelinizde her iki tarafa doğru 30’ar saniye durmanız gerekmektedir.

[​IMG]

10. Yerinde Yüksek Koşu

Yerinde koşma hareketinin dizlerin daha yukarıya çekilerek yapılması olarak tanımlayabileceğimiz bu harekette dizleriniz eklemlerden bükülü kollarınıza değdirmeye çalışmalısınız. Böylelikle kalça ve arka bacak kaslarınızda ki hareketliliği daha aktif bir bicimde sağlamanız mümkün olur. Bacaklarınızı ne kadar yukarı çekerseniz karın kas gruplarınızıda o kadar fazla çalıştırırsınız. 7 dakikalık egzersiz modelinde kas gruplarınızın aktif çalışması ön planda olduğunda bütün hareketleri yaparken daha aktif olmaya özen göstermeniz önerilmektedir.

[​IMG]


11. Lunge Adımlama


Bacağınızla adım atıp bu adımın üzerine çömelme olarak tanımlayabileceğimiz bu harekette diğer bacağınızın dizini yere yaklaştırabildiğiniz kadar yaklaştırmanız gerekmektedir. Adımladığınız bacağınız yere dik bir açı ile basmalıdır. 30 saniye bir bacak için 30 saniye diğer bacak için uygulamalısınız.

[​IMG]

12. Çapraz Şınav Duruşu

Şınav pozisyonundayken bir elinizi havaya bedeniniz yan döndürerek kaldıracağınız bu hareketi 20 saniye buyunca sıra ile her iki kolada uygulamalısınız. Hareketi tanımlamamız gerekirse şınav duruşundan side plank duruşuna geçiş sonra diğer kol için aynı hareketi tekrarlama diye anlatmamız mümkün.

[​IMG]
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.