İnsülin Direnci Nedir ?

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 1120

Kilolu olan birçok kişinin farkında olmadığı bir sağlık sorunu insülin direncidir. Bireyde insülin direnci olması halinde kilo verme zorlaşır , sıklıkla açlık hissedilir , sık sık tatlı yemeye yönelme görülebilir. Özellikle şeker hastalığının gelişmesine zemin hazırlayan insülin direncinde vücuttaki hücrelerin insüline karşı duyarsızlaşması söz konusudur.


İnsülinin vücuttaki görevi sindirilen gıdalardan elde edilen glikozun hücrelere ulaştırılmasıdır. Hücrelere ulaşan glikoz enerjiye dönüştürülerek vücut tarafından kullanılır. İnsülin hormonu yemek yeme işlevinden hemen sonra pankreas tarafından salgılanarak kanda yükselen glikozu hücrelere taşır ve kan şekerini dengeler. Sağlıklı bir insanda bu dengeleme her yemek yeme işlevinden sonra yapılır ve kan şekerinin kan içinde yüksek kalması engellenir.

İnsülin direncinde glikozu alacak işleyerek enerjiye dönüştürecek hücreler ( kaslar ve karaciğer hücreleri) bu işlevi yapmak konusunda isteksizleşir kanda oluşan glikozun dengelenebilmesi için pankreas daha fazla insülin üretmeye başlar ve bu dengeleme işlevini gerçekleştirir. Ancak bir süre sonra pankreas bu işlevi yapmamaya başlar bu durumda üretilen normal düzeydeki insülin kanda ki şekeri dengeleyemez hücreler kan şekerini kabul etmez kanda serbest olarak dolaşan kan şekeri ise daha geç insülin direnci kazana yağ hücrelerine taşınır. Kısaca karaciğer ve kaslar kan şekerini kabul etmez iken yağ hücreleri bu şekeri kabul ederek depolar bu durum kilo alışını hızlandırır.

İnsülin salgılanması süresinde vücut yağ yakımını durdurur. Kanda glikozun artması yada bulunması halinde pankreas insülin salgılamaya devam edecektir. İnsülin direnci olan bireylerde kan da ki glikoz seviyesi sürekli yüksek olacağından insülin salgılanması devam edecek bu süreçte yağ yakımı oluşmayacak dolayısıyla kilo verme işlemi duracaktır. İnsülin direncinde kilo verilememesinin nedeni budur.

İnsülin direncinin oluşmasında bir çok etken bulunur. Genetik olabilen insülin direnci yeme düzeniyle de oluşabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle yüksek glisemik indekse sahip gıdaların tüketilmesi insülin direncine neden olan bir durumdur. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi unlu mamüller , şekerli gıdalar , yüksek karbonhidratlı besinler glisemik indeksi yüksek olan gıdalardadır. Bu gıdalar tüketildiğinde pankreas kanda yükselen şekeri dengelemek için daha fazla insülin salgılar bu insülinin sürekli hale gelmesi hücrelerin insüline karşı direnç kazanmasına neden olur.Kısaca yüksek glisemik indeksi gıdalar insülin direncini oluşturan besinlerdendir.

İnsülin direncinizin yüksek olup olmadığını belirten bazı noktalar olsa dahi özellikle kan ölçümü ile insülin direncine sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.