Dukan Diyetinde İçecek Seçimi

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 901

Dukan diyetiniz boyunca içeceğiniz içeceklerinde diyetinize uygun olması önemlidir. Dukan diyeti şekersiz ve yağsız bedenin asıl ihtiyaçlarını alarak sürdürüldüğü bir beslenme düzenidir ve yapılan araştırmalar besinlerin içinde bulunan yağ katkısı dışında yağ almanın (günlük 1 kaşıklık zeytinyağı hariç) ve şeker tüketiminin vücuda olan etkisinin meyve sebze ve proteinlerden alınabildiğini göstermektedir. İşte bu nedenle dukan diyetinin ilk üç evresinde bu kurala uygun olarak içecek tercih etmeniz gerekir. Hatırlarsınız bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi Dukan Diyeti Listesi ve evreleri nelerdir isimli blog yazımızda paylaşmıştık.

Dukan diyetiniz boyunca gün içinde kahve , çay , bitki çayı tüketiminiz sınırsızdır.Ancak şeker kullanmamalı ve kahvenizin içine kahve kreması katmamalısınız .

Asitli içecekler ise sağlığa olumsuz etkisi bilinen içeceklerden olsalar dahi eğer tüketmeyi seviyorsanız şekersiz kola tüketebilirsiniz.Meyve içerikli olan meşrubatları ise gene şekersiz olmak üzere sadece güçlendirme evresinde tüketmeniz gerekir.İçeriğinde sadece meyve şekeri bulunmalıdır ve güçlendirme evresinden önce meyve tüketiminiz diyete uygun olmadığından şekersiz meyve sularını sadece güçlendirme evresinde 1 bardakla kısıtlı kalarak tüketmeniz şarttır.

Uyguladığınız dukan diyeti boyunca aldığınız proteinlerin vücudunuzdan atılımını hızlandırma ve böbreklerinizi asidik besin artıkları ile yormamak için günde en az 2 litre sıvı tüketmeniz şarttır. Bu sıvı seçimi çay , kahve yada bitki çayı olabilir ancak büyük kısmını su olarak tüketmeniz vücudunuzdan ödemin ve asidik artıkların atılımını kolaylaştıracağından en az 1,5 litresini su olarak tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Kola tüketimlerinizi diyetiniz boyunca günde 2 bardak fazla tüketmeniz kilo veriş hızınızı etkileyebilir.Bu durum metabolizma , yaş , verilecek kilo miktarı gibi değişkenlerden etkilendiği için bunu deneyerek görmeniz daha uygun olacaktır.

Ayran tüketimi ise süt içeren gıdaların %2’den az yağ içermesi koşuluna bağlı olarak günde tüm süt ürünlerinizin 1 litereyi geçmeyeceği şekilde tüketmeniz mümkündür.

Dukan diyeti süresince bitki çayı tüketiminiz sınırsızdır ancak meyve çayı tüketilmesi meyve içeriği olmasından ötürü uygun olmayacaktır.Bu nedenle çay tercihinizi meyve çaylarından yana kullanamayacağınızı belirtmek isteriz.

Şekersiz olması her türlü meşrubatı tüketebileceğiniz manasına gelmez bu nedenle içecek tercihinizi yaparken içindekiler kısmına bakıp meyve içeriği bulunmayan ürünlerden seçmelisiniz.Enerji içecekleri ise şekersiz olsalar dahi diyetiniz boyunca tüketemeyeceğiniz içecekler arasında yer almaktadır.

Dukan diyetinde içki tüketmenizde diyetinizi bozan bir detaydır. Dukan diyetinin ilk iki evresi olan atak ve seyir evrelerinde hiçbir koşulda alkol tüketmemelisiniz. Güçlendirme evresinde ise ödül öğününde bir kadehi geçmemek şartı ile şarap tüketmeniz uygundur.

Yağ yakan yiyecekler gibi, yağ yakan içecekler de Dukan diyetinin vazgeçilmezlerindendir. Metabolizmanızı hızlandıracak ve sizi her daim spora ve sıkı diyetlere hazırlayacak enerji dolu içecekler sizi hem tok tutacak hem de eritemekte zorlandığını belli bölgelerdeki yağ oranınızı düşürecektir. Vücudunuzdaki fazla yağları Dukan diyeti ile eritirken yakım sürecinde en hızlı etki gösteren içecekleri sizler için sıraladık.

Yeşil Çay : Diyet yapmasanız dahi Yeşil Çay tüketiminin ne kadar faydalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Özellikle cildinizin, teninizin, tırnaklarınızın ve saçlarınızın daha
parlak, canlı görünmesini sağlayan bir bitki olmasının yanında kilo verme ve bölgesel yağ eritme konusunda oldukça başarılıdır. Özellikle Karın Bölgesi - Göbek Bölgesi yağlarını eritmekte yeşil çay tüketiminde etkili bölgelerdir. Dukan diyetinde yeri ve kullanımı oldukça önemlidir.

[​IMG]

Malzemeler : demlik, demliği dolduracak kadar ısıtılmış sıcak su, limon, yeşil çay yaprakları - ( orta büyüklükte bir demlik için bir avuç kadar )

Hazırlanışı : Akşamdan kaynattığınız suyun içine hazırladığınız yeşilçay yapraklarını attıktan sonra 2 3 dakika boyunca sürekli şekilde kaşık yardımı ile karıştırın ve güzelce süzün. Daha sonra dilimlediğiniz limon parçalarını demliğe ekleyin ve sabaha kadar iyice demlenmesini bekleyin. C vitamini deposu limonun yanında yeşil çay yaprakları
sayesinde, antioksidan emilimi ile tamamen sağlıklı bir metabolizma hızlandırıcınız içime hazır oldu. Bu harika içeceğin Dukan Diyeti sırasında sizi tok ve canlı hissettireceğine şimdiden emin olabilirsiniz.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.